Bodyshaming – problém dnešnej doby


Categories :

Vždy som bola vedená k tomu, aby som nikoho neodsudzovala na základe jeho vzhľadu. Hoci úprimne, nikdy som na to nemala šancu, pretože so svojím zrakovým problémom som nikdy nevedela poriadne vnímať vzhľad. Prvé čo som na človeku vždy vnímala, boli moje pocity z neho a jeho hlas. Málokedy som totiž mala šancu pozrieť si podrobnejšie jeho vzhľad a tak som sa orientovala podľa pocitov a hlasu. Takže som nikdy nemala šancu niekoho odsúdiť podľa toho, ako vyzerá. Jednoducho viem, že všetci sme rôzni. Nikdy som neodsudzovala niekoho za to, že má kilá navyše, alebo za to, že je veľmi štíhly/a.

Neznášam, keď niekto takto odsudzuje ľudí. Bohužiaľ, dnešná spoločnosť je založená na materiálnych veciach a na výzore. Nebudem sa rozpisovať o tom, že je to smutné. Je, ale tak dnešný svet funguje. Bohužiaľ.

Za dlhé roky, čo mám nadváhu, som si myslela, že som si na bodyshaming zvykla a nemôže ma to rozhodiť, ale to, že som sa s tým už dlhší čas nestretla to nerobí jednoduchšie. Moje okolie ma berie takú, aká som. Nemajú potrebu hovoriť mi, že som tučná. Vedia, že to viem. A moji najbližší vedia, že môj problém je najmä psychický. Vedia, že aby som mohla zmeniť svoj život, musel by v tom živote byť najprv poriadok a pokoj. A to je veľmi ťažké dosiahnuť. A musela by sa zmeniť moja myseľ. Lenže to tiež nie je najjednoduchšie. Bojujem totiž s tým, že negatívne emócie zajedám. A tých negatívnych je strašne veľa.

Napriek tomu sa snažím. Nie je mi to jedno. Aj keď sa cítim dobre, snažím sa robiť niečo, aby mi bolo lepšie, ale vždy príde v živote niečo, čo ma vykoľají a ja sa ocitnem tam, kde predtým.

Ale stále sa snažím.

Vrátim sa ale späť k tomu bodyshamingu. Je to veľmi častý problém. Nie len môj, ale aj iných ľudí. A netýka sa to len nás s nadváhou. Je tu však nutné poznať jeden rozdiel. Ak vám niekto slušne poradí, napríklad v strave či cvičení, slušne sa s vami o tom rozpráva a vy vidíte, že sa k vám správa rovnako ako k ostatným, je to ešte v poriadku. Ak vás neuráža a berie vás stále ako normálneho človeka. Samozrejme, tieto rozhovory mnohým príjemné nie sú, čo je pochopiteľné, ale mne to napríklad nevadí. To nepovažujem za bodyshaming.

Naopak ak sa k vám niekto správa inak, ako k ostatným len kvôli vašej váhe, uráža vás, vysmieva sa vám, alebo vás považuje za niečo menej, to je bodyshaming.

My všetci, ktorí sme tohto obeťou, vieme že asi nevyzeráme zdravo a že napríklad podváha či nadváha nie je zdravá. To neznamená, že sme si to vybrali, alebo že nám je to jedno. Nemali by sme byť osočovaní za to, že sa podľa niekoho nesnažíme. Nemali by sa k nám správať ako k podradným len preto, že máme kilá navyše, alebo naopak veľmi málo kíl. To, že vyzeráme ako vyzeráme nie je dôvod len našej stravy. Je to dôvodom aj rôznych chorôb, liekov, ktoré berieme, psychických problémov.

A to nie sú výhovorky. To je realita.

Lenže niektorým ľuďom sa realita ťažko počúva. Myslia si, že je to jednoduché.

Nie je a ľudia, ktorí bodyshamujú nám to robia ešte menej jednoduchšie. A trochu človeka zamrzí, ak bodyshamuje napríklad lekár.

Ja som minulý týždeň bola u jednej lekárky a mala som z nej pocit, akoby si myslela, že sa vôbec nesnažím. Správali sa ku mne aj so sestričkou ako k malému decku. Dúfala som, že bude mať dobrý prístup a normálne sa o váhe budem môcť s ňou porozprávať, dúfala som v nejakú radu. Namiesto toho som sa tam cítila ako malé dieťa. Akoby som bola niečo menej než ony.

Veľmi tomu nepridávalo ani to, že už som cítila stupňujúcu sa úzkosť. Po vyšetrení som dostala záchvat.

Nepríde mi tento prístup správny a hlavne nie od lekára. Stretla som sa už s tak dobrým prístupom u inej lekárky, až som z toho bola potešená a toto ma úprimne zrazilo dolu.

Bodyshamingom tomu druhému nikdy nepomôžete, skôr docielite, že sa bude cítiť ešte horšie.

Ako som už myslím v nejakom článku písala, nie vždy nadváha znamená prejedanie fast-foodom a čipsami. Nikdy nemôžete vedieť čo za tým je. A nikdy nemôžete vedieť, či to tomu človeku je jedno, alebo naopak sa snaží.

Prečo potom bodyshamovať? Komu to pomôže? Cítite sa potom lepšie? Rozmýšľali ste niekedy nad tým, ako sa cítime my? Ak nám chcete niečo povedať na našu váhu, skúste poradiť, spýtajte sa na náš život. Ak o tom budeme chcieť hovoriť, povieme vám. Ak nie, urážky nám nepomôžu a ani to, že sa k nám budete správať ako k podradným.

Sme tiež len ľudia.

1 thought on “Bodyshaming – problém dnešnej doby”

  1. Áno je to bohužiaľ tak ako píšeš. Nikto nevidí človeku do duše, nevidí koľko má rán na duši a čím všetkým si prešiel. Takýchto ľudí považujem za povrchných a je ich strašne veľa 😢.

Zanechajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *