Moja copywriterská, pracovná atmosféra a „rutina“


Categories :

Písala som už o tom, že mám konečne prácu. Verte mi, že ja sa z toho stále teším a to už sú to skoro dva mesiace. Písala som aj, že som dúfala, že mi predĺžia zmluvu. A ono sa tak stalo. Síce ešte na ňu čakám, ale stále mi dávajú prácu, takže, ehm, asi to nerobím až tak zle. 😀 Keď som teraz nedávno rozmýšľala o tom, aký článok mám napísať, kamarátka mi poradila napísať o mojej pracovnej atmosfére. A mne to prišlo ako super nápad. Takže, tu je moja pracovná atmosféra a taká rutina, dajme tomu. Vezmem to tak trochu od ranného vstávania, pretože to tak spolu pekne nadväzuje.

Vstávanie

Myslím si, že vstávanie tak trochu patrí k tej pracovnej rutine. Hlavne pre mňa, pretože ja potrebujem pracovať doobedu. Poobede som už priveľmi unavená – antidepresíva robia svoje. Snažím sa preto vstávať aspoň o siedmej. Ale väčšinou ešte do ôsmej poležím v posteli. 😀 Potom musím ísť s Lakym na menšiu prechádzku a dám mu nejakú dobrotu na raňajky.

Pred prácou

Ešte skôr než si sadnem k práci, uvarím si čaj alebo kávu, prípadne si urobím šumivý vitamín D. K počítaču si potom vezmem aj raňajky. Väčšinou mám vo zvyku po zapnutí počítača pozrieť čo mám dnes na programe v diári (môj bullet journal mi v práci dosť pomáha, lebo si môžem rozplánovať kedy a na čom mám pracovať), otvorím Basecamp (systém na zadávanie úloh) a pozriem si danú úlohu. Vždy tam mám zopár pokynov a „key words“. Sranda je, že ako si pozriem danú úlohu, potom raňajkujem. Jem a zároveň premýšľam ako text začnem písať a čo všetko tam musím dať a študujem si nejaké veci (napríklad keď som písala článok o reklamáciách, čítala som na internete články na túto tému).

Pracovné nasadenie

Keď sa naraňajkujem, pustím sa do práce. Musím si sledovať čas, takže si v systéme Tick nastavím takzvané stopky a venujem sa práci. Ak mám okolo seba ticho, pracujem v tichu. Keď mám však okolo seba ľudí, otvorím si YouTube a nájdem si výber skladieb od Ludovica Einaudiho. K práci je pre mňa skvelá inštrumentálna a najmä klavírna hudba. Takisto si ju púšťam, keď mám v ten deň úzkosť a musím pracovať. Pomáha mi to lepšie sa sústrediť na prácu a menej na nepríjemné myšlienky a pocity. Bohužiaľ, keby závisela moja práca od úzkosti, asi by som veľa nezarobila, takže musím robiť aj počas úzkostí. Ale s pomocou hudby to zvládam.

Kde píšem

Texty do práce píšem väčšinou na svojom stolnom počítači v izbe. To je ako taká moja kancelária. Ale viacúčelová, pretože v nej môžem spať, maľovať, čítať a ešte sa v nej aj obliekať. 😀 Ale niekedy je dobré trošku zmeniť prostredie a tak občas píšem aj na notebooku, vezmem si ho do kuchyne a pracujem tam. Takisto by som raz chcela skúsiť písať v nejakej tichej kaviarni (mám jednu už aj vytipovanú). Texty som si zvykla písať do mojich Google dokumentov a potom ich dávam do systému. A rada si v izbe počas práce vetrám, alebo si zapnem aróma difuzér. Stáva sa mi, že sa v texte zaseknem. Vtedy si idem niekedy zobrať niečo dobré jesť (mám rada napríklad orechové Emco tyčinky), napijem sa, alebo som už neraz chodila hore-dolu po izbe, až kým mi nenapadol spôsob, ako pokračovať. 😀

Ako dlho pracujem

Keďže pracujem z domu, môj pracovný čas je flexibilný. Väčšinou pracujem cca dve hodiny denne, niekedy o čosi menej, inokedy viac. Závisí to od množstva práce a náročnosti textu. Niekedy sa s krátkym textom „piplem“ aj dve a pol hodiny. Inokedy sa mi podarí napísať to za hodinu a pol. A napríklad ak mám na práci len optimalizáciu, alebo inak povedané editovanie určitých textov, tiež to závisí od textu. Ako som spomenula, pracujem len doobedu. Poobede som už unavená a nedokážem tak kreatívne myslieť, takže texty, ktoré by som písala poobede by asi neboli najlepšie.

Čo po práci

Keď som s textom hotová, vypnem stopky na Tick-u. Pekne to počíta všetok čas, ktorý venujem danej úlohe a pre každú novú úlohu si musím znovu pustiť stopky. Úlohu hneď odovzdávam. Väčšinou sa snažím prácu odovzdávať maximálne deň pred deadlinom, ale radšej aj skôr, ak sa dá. Aj po hodinu a pol dlhom písaní a hľadení na písmenká sú moje oči veľmi unavené. A s hendikepom ani nehovorím. Takže keď takto odovzdám úlohu, zvyknem si zavrieť oči aspoň na pár minút a pomáha mi to trošku ich „prebudiť“. Potom otvorím bullet journal a zapíšem si odpracovaný čas, tému textu, ktorý som písala a samotnú úlohu odškrtnem v mojom dennom „to-do“.

A to je celé. Počítač vypínam, a snažím sa takto po práci venovať niečomu inému, čo nezaťaží až tak moje oči a pri čom si oddýchnem. Takže taká je moja pracovná atmosféra. A trošku aj rutina, ale zase nie je to tak vždy. Niekedy sa stane, že prespím budík až do pol deviatej a je to zas trochu iné. Ale túto moju pracovnú atmosféru som vám opísala reálne, presne takú, aká je. Tá klavírna hudba mi naozaj veľmi pomáha.

Na záver musím povedať, že práca ma stále baví a je to veľmi zaujímavé. Som zvedavá na ďalšie úlohy. A viem, že niekedy toho mám veľa, keď sa zadania nakopia, ale mám dojem, že mi to tak nejako pomáha, pretože myslím na prácu a nie na nepríjemné veci.

Ak pracujete, aká je vaša pracovná rutina/atmosféra?

3 thoughts on “Moja copywriterská, pracovná atmosféra a „rutina“”

  1. Ať už je to práce, nebo učení, vždy u sebe musím mít dostatek pití, ideálně ještě k tomu kafe nebo zelený čaj a především čerstvý vzduch, a to je jedno, že je venku třeba mínus 😀

  2. Káva pri práci musí byť vždy. A keď ju vypijem hneď ráno, tak okolo desiatej je druhá 😆
    Tiež sa mi pracuje lepšie doobeda, poobede mi to už ide ako v lete na saniach 😊
    Tak nech sa ti v praci darí, prajem veľa úspechov 😘

Zanechajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *