Mýty o depresii + čo radšej nepovedať


Categories :

Už som sa rozpísala o svojich psychických problémoch, ktorými som si prešla a v podstate tak trochu ešte prechádzam. Dnes sa chcem viac zamerať na depresiu. Pretože sa neustále stretávam s radami, ktoré mi dávajú ľudia, ktorí touto chorobou netrpia. Je od nich síce pekné, že sa snažia pomôcť, ale ich výroky a rady sú absolútne zbytočné a vedia niekedy ešte zhoršiť situáciu.

Takisto sa chcem v tomto článku zamerať na to, ako depresiu cítime my a ako ju vnímajú ostatní ľudia. Pretože väčšina ľudí je v tomto „nevzdelaná“ ak to tak môžem nazvať a myslia si, že depresia je proste len zlá nálada. Nevedia nás pochopiť. Preto píšem tento článok. Berte to ako také vyvrátenie mýtov o depresii.

Veľa ľudí mi v minulosti povedalo, že si myslia, že depresia nič nie je. Viem, že niektorí ľudia to považujú za niečo, čo sme si my vymysleli, aby sme sa odlíšili, alebo pútali na seba pozornosť a boli ľutovaní. Vždy keď počujem takýto názor, ide ma roztrhnúť od hnevu, ale snažím sa zachovať chladnú hlavu.

Často si myslia, že to fakticky nie je žiadna choroba ale len naša snaha urobiť zo seba chúďatko. Nepopieram, niektorí ľudia majú takú potrebu, ale to nič nemení na tom, že depresia je choroba. Má rôzne formy. Ako som spomenula v minulom článku, moja je recidivujúca depresia.

Rovnako sa niekedy stáva, že sú opačné názory, kedy si o nás ľudia myslia, že sme blázni, pretože sa liečime u psychiatrov a chodíme na terapie. Priznám sa, že viac sa síce stretávam s prvými názormi, ako s týmto, ale viem, že aj takíto experti bývajú.

Všetci ostatní jednoducho vidia našu depresiu ako zlú náladu. Neberú to vážne. Stokrát im môžete povedať, že niečo nevládzete, že ste na dne, aj tak budú tvrdiť svoje. Že cez to máte proste prejsť a prestať sa vyhovárať.

Takýto postoj nám ale nepomáha.

Tým sa dostávam k radám a rečiam, ktoré dostávame. Stále som sa stretávala s tým, že mi niekto povedal: „Veď sa cez to prenes. Povedz stop čiernym myšlienkam.“ Nuž a keď vám toto povie psychológ, od ktorého by ste čakali odbornejšiu radu, tak je niečo zle.

Prenes sa cez to. Ale ako, keď nezvládam ani žiť?

Teraz sa trošku obujem do používanej klišé frázy: „Bude to dobré.“ Dnes viem, že táto fráza je pravdivá aj keď je klišé, ale v depresii vám nič nedá. V depresii si neviete povedať: „Má pravdu, všetko to prejde.“ Neviete, pretože nevládzete myslieť pozitívne. Máte pocit, že nič nemá farbu, že svet stratil zmysel. Bude to dobré, je pekná veta a pravdivá, ale bohužiaľ to nepomáha. Napriek tomu sa táto fráza stále používa a nemôžem zase úplne povedať, že by to bolo zle. Občas totiž potrebujeme niečo pozitívne. Len v depresii to nie sme schopní vnímať.

Väčšina ľudí vie povedať, že prečo vlastne máme depresiu, veď máme život v pohode, nič nám nechýba, máme rodinu, strechu nad hlavou. My to vieme. Ale depresia je choroba, nie je to voľba! Môžem si tisíckrát povedať, že by som mala byť šťastná, pretože mi nič nechýba. A aj tak mám depresiu, pretože to neovplyvním.

Rovnako nepríjemná je veta: „Veľa ľudí je na tom horšie ako ty.“ Vieme to. Chápeme to. Ale my sme si to nevybrali. Nemôžeme za to.

Ľudia, fakt to nefunguje tak že jedného dňa vstanem a poviem si: „Tak, dnes budem mať depresiu!“ Vy by ste si vybrali chrípku? Vybrali by ste si čokoľvek zlé? Jasné, že nie. Ale predsa sa to stáva. A vy to neovplyvníte.

Absolútne zbytočná je aj rada: „Choď sa prejsť na čerstvý vzduch. Mne to vždy pomáha.“ Čerstvý vzduch je fajn, keď mám len zlú náladu, tak je to dobrá voľba, ale ako som už písala, depresia nie je zlá nálada. V depresii nevládzete ani žmurkať a nieto ešte ísť na prechádzku. V depresii ste jednoducho tak slabí, že aj obyčajná cesta na toaletu vás vyčerpáva. Aj dýchanie vás vyčerpáva

Ešte by som sa rada vrátila k začiatku, keď som písala, že si ľudia myslia, že sa depresiou snažíme na seba upútať pozornosť. Nie je to tak. Stretla som sa aj s názorom, že prostredníctvom našej depresie sa snažíme ľudí využívať. Keď vám toto povie niekto blízky, tak vám to absolútne nepomôže.

Potom sú tu aj kresťansky založení ľudia (teraz ma neberte v zlom, nenarážam na vieru, nech každý verí čomu chce) a tí tvrdia, že depresia je nejaký démon v našich telách, že je to príznak našich hriechov voči Bohu. Na tomto mi zostáva rozum stáť…

Alebo vám niekto povie: „Máš depresiu? Hm, tiež som ju mala pár dní dozadu. A dnes som v pohode.“ Pravdepodobne tým myslí len náladu. A my sa snažíme to ľuďom vysvetlovať, ale je to celkom zbytočné.

No a napokon: „Povedz si sama, že chceš byť šťastná, vyber si to šťastie, zastav čierne myšlienky a proste povedz všetkému dosť!“

Uhm, fajn rada. Celkom by ma zaujímalo, či toto už niekoho vyliečilo.

Viem, že veľa vecí závisí od stavu mysle. Ale depresia ovláda myseľ a nedovuľuje myslieť pozitívne. A vy si môžete klásť pekné myšlienky stokrát, ale depresia ich vždy nahradí tými svojimi.

Prosím vás, my sme si toto fakt nevybrali. Je to choroba rovnako ako každá iná. Nedá sa ovplyvniť a nedá sa z nej vyliečiť cez noc. Samozrejme je fajn, keď sa popri liekoch a terapii snažíme aj my, ale ak to nejde, tak my za to nemôžeme. My by sme sa radi snažili, radi by sme to negatívne poslali preč, ale nie každý zápas vyhráme.

Čo keby ste namiesto vyššie spomínaných fráz, proste len stáli pri nás, dokázali nám, že nech sa deje čo sa deje, stojíte pri nás, že sa vám môžeme zdôveriť, zavolať vám, či napísať. Verte mi, že toto je pre nás cennejšie ako tie spomínané „užitočné“ rady. Často kvôli podobným rečiam stratíme chuť sa niekomu so svojimi pocitmi zdôveriť. A to nám tiež nepomáha.

Ešte raz opakujem: depresia NIE JE voľba.

Zanechajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *