Panické ataky – ako pomôcť niekomu počas záchvatu?


Categories :

Úzkostiam som venovala už niekoľko článkov. Rozpísala som užitočné tipy a triky, ktoré sa vám môžu hodiť ak prežívate panické ataky. Rada by som na úvod spomenula, že celá táto oblasť pod jednotným názvom “úzkosti” má viacero “oddelení”. Ja úzkosťami ako takými trpím už veľmi dlho. Je to neustále obávanie sa, neustále rozmýšľanie, strach, či ma ľudia neposudzujú, strach robiť isté veci, pretože čo ak niečo pokazím. Neustále obviňovanie sa za veci, ktoré som nezavinila. Aj také sú úzkosti. Potom treba rozdeľovať oddelenie, v ktorom máte záchvaty takýchto úzkostí. 

Na sociálnej sieti TikTok som videla celkom výstižné video, v ktorom žena (podľa všetkého terapeutka) ukazovala rozdiel medzi záchvatom úzkosti a panickou atakou. Demonštrovala to pomocou vody a pohára. Keď ide o záchvat úzkosti, udeje sa tak, že do pohára sa po častiach nalieva voda (rozumejte všetky tie veci, ktoré spôsobujú úzkosť) a postupným prilievaním ten pohár pretečie a vtedy nastáva záchvat úzkosti.

Pokiaľ však ide o panické ataky, pohár sa vodou napĺňa nepretržite a voda sa leje ďalej a ďalej až pohár pretečie. Čiže nejde o postupné gradovanie úzkosti, ale nečakaná, rýchla reakcia.

Prežívam oba druhy záchvatov. A rozhodne nemôžem povedať, že záchvat úzkosti je miernejší ako záchvat paniky.

V dnešnom článku chcem ale zhrnúť, ako reagovať, keď vidíte, že niekto vo vašej blízkosti práve prežíva záchvat paniky. V jednom z mojich článkov ste sa mohli dozvedieť, ako vyzerá záchvat paniky. Pripomínam však, že existujú aj také záchvaty, ktoré dotyčný nedá najavo, Môže sa odohrávať vo vnútri a nemusíme si ho ani všimnúť. Ale ak to postrehneme, sú isté dobré rady, ktoré môžete skúsiť, aby ste pomohli dotyčnému.

Ešte treba dodať, že každému pomáha niečo iné a tak nie každá rada môže fungovať ale aj nemusí.

Takže ako reagovať ak vidíte, že má niekto panické ataky, skúste niektoré z týchto tipov.

Dajte najavo, že ste tu pre neho/ňu

Blízkosť je dôležitá. Dajte najavo, že stojíte pri ňom/nej. Ukážte tomu človeku, že v tom nie je sám, že nech sa deje čokoľvek spolu to zvládnete. Ale neodporúčam používať frázy ako: “Kľud.” Alebo: “Dýchaj.” Vážne, ničomu to nepomôže. To že to poviete, náš stav nezlepší. A “dýchaj”? Zdá sa vám, že nedýchame? Namiesto tejto otrepanej frázy skúste zistiť aké dychové cvičenie človek používa a skúste ho s ním použiť. Napríklad ako moje – krátky hlboký nádych a dlhý výdych. Proste stojte pri nás, nech sa deje čokoľvek a už to nám môže pomôcť prekonať záchvat.

Dotyk a objatie

Toto je rada, ktorá nemusí fungovať pre každého. Niekto počas záchvatu neznesie dotyky. Mne napríklad pomáha, ak ma niekto drží za ruku. Mamina to napríklad robí, aby nevznikal ten môj nechcený tik, že sa škriabem. Pomáha mi aj objatie. Ale ako vravím, nie každý to znesie, dobré je sa spýtať, či ten človek potrebuje objatie, alebo nejaký dotyk.

Komunikácia

Opäť jedna z rád, ktorá nemusí fungovať úplne pre každého. Mne však pomáha, ak sa so mnou mamina snaží komunikovať, snaží sa ma rozptýliť. Niekedy je to však komplikovanejšie, pretože sa mi pri niektorých záchvatoch stáva, že nevládzem ani rozprávať. Ak to však zvládnem, komunikovanie pomáha. Tak ak viete, že dotyčnému to tiež môže pomôcť (čo zistíte tým, že sa spýtate), rozprávajte sa s ním. Je ale dôležité, aby ste ho nezačali zaťažovať veľmi dlhými vetami a zložitými otázkami, pretože počas záchvatu sa dá sústrediť len veľmi ťažko.

Voda

Pri panických záchvatoch sa často stáva, že máme pocit, že sa dusíme, často je nám na vracanie. Ak budete mať pri sebe vodu a ponúknete nám ju, pomôžete. Samozrejme len pomocou vody neprejde celý záchvat, ale aspoň nebudeme mať pocit, že sa udusíme.

Preč od ľudí

Ak sa niekomu vo vašej blízkosti stane záchvat vonku medzi ľuďmi, zoberte ho ďalej, na tichšie miesto, kde je menej ľudí, alebo najlepšie žiadni. Ja mám často pri atakách pocit, že nemám ako utiecť a keď som bola v autobuse, bolo to najhoršie. Preto ak je možnosť, že môžete ísť ďalej od ľudí, vie nám to pomôcť.

Zostaňte pokojní

Panické ataky sú také, že máme pocit, že umrieme. Srdce nám bije ako o preteky, trasieme sa, je nám na odpadnutie. Potrebujeme však uistenie, že sa nám nič nestane. Že tieto veci sú normálne a v skutočnosti neumierame. Preto je potrebné, aby ste zostali pokojní, neprejavili žiaden strach, obavy. Pretože ak sa na vás pozrieme a vidíme vaše obavy, my sa bojíme ešte viac.

Tipy čo povedať:

V poslednom bode vám predstavím zopár príkladov, čo nám povedať počas záchvatu. Písala som o komunikácii a o tom ako by ste mali stáť pri nás. Uviedla som, že netreba používať otrepané frázy: “kľud” a “dýchaj”.

Takže tu je pár príkladov:

  • “Si v bezpečí, nič sa ti nestane.”
  • “Som tu s tebou.”
  • “Spolu to zvládneme.”
  • “Zvládneš to, prešla si cez to predtým, prejdeš cez to aj teraz.”
  • “Je to v poriadku, nie si na to sama.”
  • “Prebojuješ sa cez to.”
  • “Som na teba hrdá, že to zvládaš.”

Toto sú najdôležitejšie rady, ktoré môžu pomôcť. Je treba však zdôrazniť, že každému pomáha niečo iné a preto sa vopred spýtajte, ako môžete pomôcť. Takisto treba vedieť, že tieto rady nezastavia automaticky záchvat. Záchvat trvá od pár minút až po hodinu – mne napríklad desať minút až pol hodinu. Takže nečakajte, že skúsite jeden zo spomenutých bodov a záchvat hneď prejde. Stojte pri dotyčnom celý čas a buďte trpezliví.

Verím, že ak budete v blízkosti niekoho, kto má panickú ataku, zachováte sa správne a pomôžete. Pretože skutočnosť, že pri nás v takej chvíli niekto stojí a snaží sa nám pomôcť, je pre nás ako poklad.

1 thought on “Panické ataky – ako pomôcť niekomu počas záchvatu?”

Zanechajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *