Rok 2023 – nové miesta i straty


Categories :
Značky:

Aj keď som vytvorila pre spomienky na rok 2023 TikTok a Reel, rozhodla som sa napísať zhrnutie aj sem. Pretože mi to pomáha uvedomiť si, čo všetko krásne sa vlastne udialo a prijať to zlé. Nebudem klamať, rok 2023 nebol najlepší, no aby som mu nekrivdila, udialo sa aj niekoľko nádherných chvíľ, za ktoré som neskutočne vďačná. V tomto článku zhrniem všetko dôležité, čo sa udialo v uplynulých dvanástich mesiacoch. A poďme pekne od začiatku.

Január

V januári som sama cestovala do Olomouce. Moja kamarátka mi dohodla besedu o knižkách v SONS. Takže som porozprávala o mojej tvorbe pre nevidiacich a slabozrakých. O tom som písala aj článok, ktorý si môžete prečítať (ale až keď prečítate tento :)) Čo sa týka umeleckej stránky, prvýkrát som skúsila „pouring art“ a celkom sa mi výsledok páči. A tiež som si uvedomila, že už je to desať rokov od môjho pokusu o samovraždu a v článku na blogu som zhrnula, čo by som nezažila, keby sa mi to podarilo.

Február

Vo februári som si nemohla nechať ujsť návštevu Bratislavy (aj keď kvôli lekárom, ale to je detail). Február som strávila v depresiách a nebol to príjemný čas. Ale opäť som to zvládla. A tiež som sa znovu presvedčila o tom, že nie som sama a mám okolo seba veľa ľudí, ktorí ma majú radi a záleží im na mne.

Marec

V marci som mala ďalšiu besedu – tentokrát na Základnej škole v Skalici. Rozprávala som o mojej tvorbe pre deviatakov. Dostala som milý darček a odniesla si skvelý pocit. Bolo príjemné vidieť, že niektorí mladí čítajú knihy a zaujímajú sa. Dosť som tiež kládla dôraz na psychické zdravie, pretože viem, že v ich veku sa začínajú často vyskytovať psychické problémy. U mňa to tak bolo tiež. Taktiež som mala pár krásnych chvíľ na cestách a aj s mamkou.

Apríl

Apríl bol ťažký mesiac. V práci som toho mala dosť veľa a navyše sa vyskytli vážnejšie zdravotné problémy v rodine. Ťažko som to niesla, pretože je to človek, na ktorom mi veľmi záleží. Kvôli tomu sme s mamkou cestovali do Brezna.

Máj

V máji som strávila pár dní v Břeclavi, kde som chodila k zubárke. V podstate som väčšinu roka riešila zuby. 😀 Tiež som bola opäť na neurológii, pretože bolesti a tŕpnutie pravej ruky sa zhoršovalo. No a kúpila som si nádherné modré šaty (už teraz sa teším, keď ich budem zasa nosiť).

Jún

Jún bol plný krásnych chvíľ, ktoré pretla veľká strata. Najprv som bola na fajn nákupoch v Bory Mall. Šla som už tretíkrát sama do Prahy na teambuilding v práci spolu s kamarátkou. Boli to krásne zážitky. No už v tom čase sa zhoršil Lakymu zdravotný stav. Deň po mojom návrate sme šli k veterinárovi a vrátili sa s plačom a bezvládnym telíčkom mojej lásky. Pochovali sme ho v ten deň. Môj parťák mal rakovinu pečene. Napriek tomu, že som sa z jeho smrťou zmierila po pár mesiacoch, stále mi veľmi chýba.

Júl

Júl bol naplnený smútkom no mala som i pár pekných zážitkov. Dala som si vyrobiť prívesok na počesť Lakyho – ak by ste niečo také chceli aj vy, odporúčam e-shop Gravirovane.sk. Tam si môžete dať vyrobiť viacero vecí na pamiatku. Nechala som si na srdiečko vygravírovať jeho fotku a na zadnú stranu som dala jeho meno a roky kedy žil. Okrem toho som si zaobstarala bielu paličku. Keďže som v tom čase viac cestovala a aj na neznáme miesta, chcela som skúsiť používať ju. A tak ma sprevádzala na mnohých miestach. A ešte som videla svoje knižky v Panta Rhei v OC Central.

August

V auguste som strávila ďalšie dni na cestách a u lekárov. A mojím spoločníkom na „tour de doktori“ bola samozrejme mamka. 🙂 Ale každú cestu sme si užili, pretože sme si urobili aj zastávku na káve a párkrát sme skončili aj v tom našom obľúbenom Pepcu. Je to hrozné, ako nás to tam láka, že mami? 🙂 No a prvýkrát som navštívila aj novú nemocnicu Bory. Bola som tam na hematológii kvôli silnejšej anémii. No a po dlhšom čase som aj maľovala.

September

V septembri som tiež riešila lekárov a dosť cestovala. Napokon prišlo aj na to, že som ukončila terapiu u mojej psychologičky. Mala mať nejaký cieľ a všetko to, čo som navrhovala, nepovažovala ako vhodný cieľ, takže sme to ukončili.

Október

V októbri som bola na ortopédii kvôli mojej pravej ruke. Dohodli sme sa na operačnom riešení syndrómu karpálneho tunela. Okrem toho som objavila krásny park v Skalici, kde som fotila. Október bol tiež plný cestovania a aj bolestí pravej ruky.

November

V novembri som oslávila 28 narodeniny, spolu s kamarátkou a mamkou sme si užili skvelý deň na Bibliotéke. Najviac nás však zaujal robot roznášajúci objednávky v ázijskej reštaurácii v Auparku. Myslím, že na to nezabudneme. 😀 Opäť som spoznávala Skalicu a vyšla som na Kalváriu, kde je úžasný výhľad na mesto. Napokon som bola na kontrole na hematológii a na druhý deň šla na operáciu ruky. Bol to ťažký deň aj kvôli tomu, že na mňa niečo liezlo. Zákrok som zvládla aj keď bol komplikovanejší, než sa čakalo. Našťastie ani pooperačné bolesti neboli silné. Na druhý deň som šla ešte na preväz. Ruka musela byť zaviazaná dva týždne a nezvládala som s ňou nič, takže mi musela často pomáhať mamka. A tiež som sa potom dozvedela, že som vyliečená z anémie, čo pre mňa bola strašne dobrá správa, pretože som sa kvôli tejto chorobe natrápila. A tiež som začala používať aplikáciu VOS vďaka Dôvere. Je to fajn appka ak sa chcete starať o svoje psychické zdravie – máte tam meditácie, afirmácie, citáty, články a možnosť písať si denník.

December

V decembri som najprv dostala darček na Mikuláša – výpoveď v práci. A to kvôli tomu, že som nebola k dispozícii kvôli operácii. Zamrzelo ma to, pretože teraz nemám príjem navyše a bude to zložité. Potom som bola v Bratislave na ortopédii, kde mi vybrali stehy. Bol to skvelý pocit, pretože som si konečne mohla poriadne umyť ruky a ošetriť kožu vysušenú dezinfekciou. Napokon som zasa cestovala na nové miesto – do Pardubíc. A to vďaka kamarátke. Bol to úžasný deň aj napriek tomu, že vo vnútri ma ničila depresia. Tá ma dosť potrápila, no napokon sa mi z toho podarilo vyhrabať. December bol tiež plný príprav na Vianoce a pečenia. Na Štedrý deň som spomínala na Lakyho a zapálila mu sviečku.

Rok 2023 už definitívne skončil a ja som vďačná za všetko krásne, čo sa udialo. A ešte si dovolím dve špeciálne poďakovania:

  • Mami, ďakujem ti za to, že si pri mne tento rok stála a pomohla mi zvládnuť všetky ťažké chvíle. A tiež ti ďakujem za starostlivosť po operácii.
  • Nikol, tebe ďakujem za všetky krásne zážitky, ktoré som s tebou mohla prežiť. Vďaka tebe som mohla toľko cestovať a objavovať. Vďaka tebe som získala odvahu chytiť každú príležitosť cestovať „za pačesy“ a užiť si tak skvelé chvíle. Inšpiruješ ma a som vďačná, že ťa mám.

Ďakujem však aj všetkým ostatným, ktorí mi pomohli počas tohto roka či mi spríjemnili čas. Som rada, že vás všetkých mám. Nakoniec, prajem vám všetkým šťastný nový rok a aby bol lepší než ten starý. Alebo rovnako dobrý.

Na záver: spustila som newsletter pre tento blog, takže ak chcete vedieť novinky z môjho pera či štetca, prihláste sa. Neviem, či budem posielať pravidelne, ale vždy, keď bude niečo nové, bude vás čakať nový e-mail. A tiež by som vám tam rada dala občas aj nejakú nepublikovanú báseň, tak sa prihláste!

Ahoj, 👋
rada ťa tu vidím!

Prihlás sa na odber newslettera a buď medzi prvými, ktorí sa dozvedia o novinkách z môjho pera i štetca. 🙂

Nebojte, nespamujem. 🙂

1 thought on “Rok 2023 – nové miesta i straty”

  1. To je samozrejmé, že som ti pomáhala. Bolo to aj na oplátku, keď som mala udretý chrbát 😊
    A mohla si dať aj fotku robota, veď sme naňho hľadeli všetky tri ako na mimozemšťana 😁

Zanechajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *