TIPY A TRIKY – pri záchvate paniky a úzkosti (2. časť)


Categories :

Vitajte pri pokračovaní článku s tipmi a trikmi ako na úzkosť a záchvaty paniky. Dnes to bude o tipoch, ktoré som našla na internete, spomeniem pár produktov, pár spôsobov terapie a na záver niečo o tom, čo robiť po záchvate.

Antistresové hračky – hlavne zamestnať ruky

Keďže som mala problémy so škriabaním sa, napadlo mi vyskúšať antistresové hračky, ktoré som videla všade na internete. A skutočne to môžem odporúčať. Na internete nájdete kopu mnohých hračiek. Skúste určite také “stláčacie”, ktoré sa vždy po stlačení vrátia do pôvodného tvaru. Je to upokojujúce – len si treba nájsť presne to, čo vám bude najviac vyhovovať. Je fajn, ak nájdete aj niečo malé, čo si môžete so sebou kamkoľvek zobrať. Videla som už aj antistresové prstene – v zahraničí sú v tomto viac rozbehnutí a majú rôzne také prstene, tu na slovensku je možností pomenej, ale určite stojí za vyskúšanie masážny prsteň – ukážku nájdete nižšie. Toto som teda neskúšala, ale antistresové hračky ako “stláčačky”, pop-it – odporúčam. Alebo plyšové hračky.

Zdroj

Mobil – pomocník aj pri úzkosti

Čo si budeme, mobil máme pri sebe neustále. Často v situáciách, kedy som mimo domu, nahrádzam antistresové hračky za mobil. Poslúži vám internet, hry, ktoré radi hrávate, čokoľvek. Ale existuje aj jedna skvelá aplikácia, ktorú mi odporúčila kamarátka. Volá sa “Nepanikár”. V tejto aplikácii nenájdete pomoc len pri panike, ale aj depresii či poruche príjmu potravy. V sekcii Úzkosť/panika máte tri hry, tipy na to, čo robiť počas úzkosti, dychové cvičenia či relaxáciu. Myslím, že je to skvelá aplikácia a je v deviatich jazykoch vrátane slovenčiny, češtiny, angličtiny či nemčiny. 

Muzikoterapia, aromaterapia, kanisterapia a iné terapie

Muzikoterapia je skvelá vec. Pustíte si hudbu, ktorá vás upokojuje. Či už zvolíte relaxačnú, alebo niečo populárne, to je na vás. Aromaterapia je tiež pomerne fajn, skvelá je vôňa levandule, santalového dreva, pomaranča, ruže atď. Mne najviac vyhovuje levanduľa. Samozrejme toto je skôr tip ak máte len úzkosť, nie záchvat. Kanisterapaia nemusí byť praktikovaná len za pomoci špeciálne vycvičeného psa, ale ak máte doma psa, máte s ním dobrý vzťah, maznajte sa s ním, hladkajte ho a dodá vám to energiu. Môj pes, Laky vycítil, keď som mala záchvat a sám ma nútil hladkať ho, díval sa na mňa svojimi hnedými očkami akoby vedel, čo sa so mnou deje. Tiež pri úzkosti ako takej je fajn arteterapia – kreslenie, maľovanie. Raz som skúšala jednu vec, ktorú som videla na internete – začnete čmárať všelijako po papieri a potom vypĺňate prázdne miesta medzi čiarami farbami. Samozrejme prínosná je veľmi aj psychoterapia.

Iné triky

Na TikToku som videla mnoho zaujímavých trikov, ktoré určite stoja za vyskúšanie. Napríklad počas záchvatu nosiť na zápästí gumičku a počas paniky gumičku natiahnuť a nechať ju “fľasnúť” do zápästia. Malo by vás to aspoň trochu odviesť od myšlienok na strach. Tiež som videla ako niektorí ponorili tvár do ľadovej vody. To je už dosť extra, asi by som to nechcela veľmi skúšať. Ale ak vám to nevadí, treba skúsiť. Tiež som videla trik od nejakej terapeutky, kde si prekrížila ruky na hrudi a začala si ťapkať po ramenách, sústredila sa na ten rytmus. Rovnako si myslím, že je dobrý aj trik “5 vecí”. Teda že počas záchvatu sa pozriete okolo seba, poviete si 5 vecí, ktoré vidíte atď. 

Komunikácia a dotyk

Ak máte oporný bod, je dobré zistiť na sebe, či počas záchvatu máte radšej keď sa s vami niekto snaží komunikovať a odviesť rozhovor na nejakú inú tému, aby vám pomohol nemyslieť na úzkosť, alebo vám stačí blízkosť vášho “piliera”, prípadne či potrebujete cítiť dotyky, objatie. Toto je podľa mňa veľmi individuálne. Mne pomáhajú dotyky a rovnako mi pomáha aj keď sa so mnou mamina snaží komunikovať. Problém nastáva vtedy, ak počas úzkosti neviem zo seba dostať ani hlásku. Aj to sa stáva. Vtedy mi pomáha aj dotyk, ale nie je zlé ani keď vám ten druhý stále niečo rozpráva a snaží sa komunikovať. Ale ako vravím, je to individuálne a nemusí vám vyhovovať presne to, čo mne.

Čo po záchvate?

Po záchvate bývam hrozne unavená, takže je dobré, keď si už udržíte kľudový režim. Viem, že nie vždy sa to dá, ale ak máte tú možnosť, a cítite sa po záchvate vyčerpaní, nebojte sa zrušiť plány. Ak môžete. Ide o vaše zdravie, ostatné počká. Urobte si čas na seba. 

A ešte tip na záver: ak dostanete záchvat niekde mimo domu, niekde v uzavretom priestore, dostaňte sa na čerstvý vzduch ak sa vám dá. Platí to dvojnásobne počas tejto pandémie, keď musíme nosiť rúška a respirátory. Ja ak mám počas úzkosti na sebe rúško, ešte viac panikárim, pretože mám pocit, že nemám dostatok vzduchu. Preto ak môžete, vybehnite z priestoru na čerstvý vzduch, ďalej od ľudí, dajte dole rúško a chvíľu dýchajte. Viem, že nie vždy a všade sa dá dostať ďalej od ľudí, aby ste si mohli dať dolu rúško, ale ak môžete a potrebujete, neváhajte. Priznám sa, že ja som stiahla rúško aj pri ľuďoch, pretože som si naozaj myslela, že odpadnem. Nepridávajte si ďalší dôvod na paniku, dýchajte čerstvý vzduch.

To sú všetky tipy a triky, ktoré pre vás mám. Upozorňujem, že niektoré sú vhodné len pri pocite úzkosti, iné sú vhodné pri záchvate paniky. A všetko je to individuálne, ale rozhodne stojí za to skúsiť veci, ktoré som vám tu spomenula a tak si nájdete to, čo presne vyhovuje vám.

Ak trpíte úzkosťami a záchvatmi paniky, zostaňte silní, nie ste v tom sami. 

1 thought on “TIPY A TRIKY – pri záchvate paniky a úzkosti (2. časť)”

  1. Je to dobrý článok. Dúfam, že si ho prečíta čo najviac ľudí a že im tie tvoje tipy a triky pomôžu. Všetkým prajem veľa síl a šťastia pri prekonávaní pocitov úzkosti, paniky a iných depresivnych stavov.

Zanechajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *