Zrkadlo niekedy klame… – Vydrž to so mnou (Kristína Ježovičová)


Categories :
Značky:

V posledných rokoch si všímam, že na knižnom trhu sa kopia knihy tematicky zamerané na duševné problémy. Či už to sú poruchy príjmu potravy, alebo iné duševné poruchy. Osobne ma to teší, pretože vždy tvrdím, že o týchto veciach treba hovoriť, pretože sú nepochopené a spoločnosťou často neviditeľné.

O to viac ma teší, že aj slovenskí autori a autorky sa tejto téme venujú vo svojich dielach. Často sa totiž stretávame s tým, že iní ľudia si myslia, že ak tieto choroby nevidno na prvý pohľad, neexistujú. No tak to nie je.

Tento článok som sa rozhodla venovať knihe Vydrž to so mnou od Kristíny Ježovičovej. Kristína Ježovičová je slovenská autorka, ktorá má na konte už mnoho kníh a niekoľko spoluprác s inými autormi. V roku 2018 jej vyšla kniha pre mládež s názvom Nevyslovené. Tú knihu som taktiež čítala a momentálne patrí medzi moje najobľúbenejšie knihy. A Vydrž to so mnou sa tam pridáva tiež.

Zrkadlo by nám malo hovoriť pravdu, no často klame…

Tento román je príbehom sedemnásťročnej Karolíny, ktorá bojuje s odrazom v zrkadle. Navyše každé slovo vníma ako narážku na svoj vzhľad a rodina jej v tomto nijako nepomáha. Prehráva boj s dievčaťom v zrkadle. Miluje ľúbostné romány a rada sa v nich stráca.

Jej rodičia sú rozvedení a víkendy býva u otca. A u neho. On jej boj však vôbec neuľahčuje. Kajina rodina sa snaží zatvárať oči pred minulosťou, lenže to nejde neustále.

Kristína Ježovičová má skvelý štýl písania, je naozaj talentovaná. Podobne ako v románe Nevyslovené, spojila do jednej knihy dve dejové linky, ktoré sú na prvý pohľad rozdielne, no nakoniec dávajú zmysel a spoja sa dokopy. Tieto dva pohľady v knihe veľmi oceňujem, dodáva to príbehu isté napätie a záhadnosť.

Hlavná hrdinka – Karolína – mi od začiatku celkom sadla, bola som istý čas v jej koži, takže som chápala jej zmýšľanie, jej pocity, všetko.

Ako správna YA knižka obsahovala aj také to „zaláskovanie“, páčilo sa mi však, že to v príbehu nebolo okaté a išlo skôr o to, že chlapec, ktorý sa jej páčil jej vlastne pomohol. Alebo sa snažil pomôcť. Romantiky ako takej tam teda až tak veľa nebolo, ale mne to vyhovuje. A navyše samotná téma poruchy príjmu potravy bola oveľa dôležitejšia.

Jediné, čo môžem vytknúť je, že som občas narazila na chybičky, ale nebolo ich veľa, takže je to len také malé, bezvýznamné mínus.

Je to ľahké čítanie?

Ako pre koho. Pre človeka, ktorý si podobnými vecami prešiel, to ľahké čítanie nebude. Osobne som si poplakala na konci. Preto som sa rozhodla o tejto knihe napísať na blog, pretože sa venujem duševným problémom a medzi tie patrí aj PPP (porucha príjmu potravy). Ak ste čítali môj starší článok o diétach a hladovaní, viete, že som si s týmto problémom trochu „zaflirtovala“. Našťastie to bolo len chvíľu a nezašla som ďalej, za čo som vďačná, ale stačilo to na to, aby som chápala prežívanie Karolíny. Chvíľu som bola v jej koži.

PPP nie je ľahká téma a samo o sebe je to vážny psychický problém, ktorý sa však týka aj nášho tela. Ako som však už v úvode spomínala, treba o tom hovoriť a som veľmi rada, že sa autorka rozhodla napísať takúto knihu.

Problémy s postavou u dievčat nastávajú v puberte a vtedy sme veľmi citlivé na akékoľvek slová od iných a aj kvôli tomu to môže prerásť až v PPP. K tomu dnes dievčatám vôbec nepomáhajú nereálne ideály krásy, ktoré vidia na sociálnych sieťach. Mňa sa vtedy ešte sociálne siete nedotkli, no tieto ideály som zase sledovala v rôznych časopisoch. A každá potom chce vyzerať ako ony. Pritom to vôbec nie je reálne.

Rovnako ako na sociálnych sieťach. Existuje kopec filtrov, ktoré používajú, aby ich pleť vyzerala hladká, bez vyrážok. Upravujú si postavu na fotkách.

Ako si potom majú dievčatá budovať svoje sebavedomie? Myslia si, že jediná cesta je schudnúť. A často to tak vôbec nie je.

Ďakujem autorke za to, že túto knihu napísala. Je to ďalšie svetielko značiace, že so svojimi problémami nie sme sami.

Navyše je to skvelo napísané, pravdivé, zaujímavé a vidno, že autorka si dala na príbehu záležať.

Veľmi vám ju odporúčam.

PS: v budúcnosti sa chcem venovať ďalším knihám o duševných poruchách, takže sa môžete tešiť na ďalšie články.

2 thoughts on “Zrkadlo niekedy klame… – Vydrž to so mnou (Kristína Ježovičová)”

  1. Je to tak, o takýchto problémoch sa veľa nerozpráva. A malo by sa, aby sa dievčatá v puberte nedostali do problémov kvôli svojej postave.
    Vysnívanú postavu ideálnej krásky nedosiahnu, iba si zničia zdravie a psychiku.

Zanechajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *