7 kníh s tematikou duševných chorôb, ktoré odporúčam prečítať


Categories :

Tento článok mám v pláne napísať už niekoľko mesiacov, ale nikdy na to nebol tak úplne čas, alebo chuť. Možno to bolo práve preto, lebo som sama na čítanie nemala veľmi pomyslenie. Dlhé mesiace som sa snažila sa k čítaniu vrátiť a udržať si ho, ale nikdy sa mi to úplne nedarilo. Napokon som asi prišla na to, prečo to tak bolo. Problém je v tom, že v poslednom čase som mala pomerne problém s čítaním papierových kníh, pretože väčšina má skutočne maličké písmo a čítanie ma neskutočne unavovalo. A čítanie človeka nemá unaviť, ale má robiť radosť. Tak som sa rozhodla, po vzore kamarátky, začať sa viac orientovať na e-knihy a audio knihy. Vytiahla som opäť moju čítačku a ponorila sa do kníh. A konečne – čítanie ma neunavuje, ale naozaj teší. Za pár dní som bola schopná prečítať už jednu knihu (to by mi za normálnych okolností trvalo určite oveľa dlhšie aj napriek tomu, že tá knižka bola pomerne krátka). Takže verím, že zmena formátu mi skutočne pomôže.

V dnešnom článku by som sa ale rada venovala knihám, ktoré som prečítala a sú s tematikou duševných chorôb. Ja osobne mám také knihy rada a pomerne rada ich aj vyhľadávam. Vždy ma baví vnímať, ako samotný autor/ka v knihe daný duševný problém spracováva. Niektoré z kníh nie sú primárne o duševnej poruche, ale i tak si myslím, že si zaslúžia miesto v tomto článku. Poďme teda na to.

Valentína Sedileková – Chuť žiť

Túto útlu knižku som čítala ešte počas vedenia projektu Podporujme slovenských autorov. Hneď podľa anotácie ma zaujala. Autorka v knihe rozoberá vnútorne prežívanie človeka s anorexiou. Nejde pritom o komplexný príbeh, ale o čriepky zo života s touto poruchou. Tieto čriepky sú navyše doplnené o arteterapeutické obrázky dievčat, ktoré sa liečia na mentálnu anorexiu. Kniha bola pre mňa skutočne silným zážitkom. Hoci som nemala problém s anorexiou ani inými PPP (poruchami príjmu potravy), jeden čas som skúšala hladovať, čo napokon vyústilo do záchvatu prejedania a potom snahy dostať to zo seba von. Našťastie to bolo len raz a už nikdy v živote som s týmto problém nemala, ale videla som mnoho dievčat, ktoré trpeli anorexiou a viem, že je to veľmi vážny problém s vysokou úmrtnosťou. Chuť žiť je autobiografické dielo, ktoré je skutočne skvelo napísané a ponúka čitateľovi veľmi presný pohľad do mysle človeka s PPP.

Ned Vizzini – Niečo ako čistá depka

Napokon tu mám YA knižku, v ktorej sa zasa môžete pozrieť na prežívanie človeka s depresiou. Hlavnou postavou je Craig, ktorý sa dostal na prestížnu strednú školu, túži po úspechu, ale nejako nezvláda ten tlak. Prestane jesť a jeho depresia sa prehlbuje až tak, že začne myslieť len na smrť. Napokon sa dostane na psychiatrické oddelenie, kde spoznáva ďalších pacientov – napríklad aj dievča, ktoré sa porezalo na tvári nožnicami. Podľa tejto knihy bol natočený aj film – Niečo ako komédia. Trochu nechápem, prečo sa Slovart rozhodol nazvať knihu práve Niečo ako čistá depka, keď originálny názov je It´s kind of a funny story. Ale to je fuk. Kniha sa mi celkom páčila, hoci som ako prvý videla film. Musím teda povedať, že film mnou rezonoval asi viac, ale kniha ako taká je fajn. Je vraj čiastočne autobiografická a osobne som rada, že autor šíri povedomie o depresii – a najmä o depresii v mladom veku. Takže takisto odporúčam prečítať.

Jeff Zentner – Farby smútku

Opäť ide o YA príbeh, v ktorom teda nie je duševná choroba primárnou témou, ale je to tam celkom dobre zapracované. Kniha je o mladom Carverovi, ktorý žije obyčajný život a baví ho písať. Má troch kamarátov. Jedného dňa im pošle esemesku práve vo chvíli, keď jeden z nich šoféruje. Jeho traja kamaráti majú smrteľnú autonehodu a Carver sa cíti vinný. Farby smútku je pomerne depresívna kniha, ale i celkom pekná. Čo sa týka tej duševnej poruchy, tak autor do príbehu zakomponoval panické záchvaty, ktoré sa stávajú práve hlavnému hrdinovi. Musím teda povedať, že panické ataky spracoval naozaj dobre a uveriteľne, takže ak sa s niečím podobným stretávate, mohlo by vás to zaujímať, pretože človek aspoň vie, že v tom nie je sám. 🙂

Kristína Ježovičová – Vydrž to so mnou

K tejto knihe sa veľmi rozpisovať nebudem, pretože som jej venovala samostatný článok na tomto webe, takže si ho určite prečítajte. Spomeniem len, že ide opäť o príbeh s témou PPP. Zároveň ide o YA príbeh, takže je v ňom zahrnutá i láska a celé je to spracované naozaj skvelo. Viac o mojich pocitoch si môžete prečítať v tomto článku.

Jennifer Niven – Všetky skvelé miesta

Túto knihu som čítala už veľmi dávno a rada by som sa k nej niekedy opäť vrátila. Videla som aj film, ktorý spracoval Netflix. Kniha sa mi však páčila oveľa viac. Ide opäť o YA knihu, takže je v nej pekne zapracovaná láska dvoch ľudí ale je to naozaj pekne napísané. Okrem toho teda autorka spracovala tému samovraždy tínedžerov a naznačila i bipolárnu afektívnu poruchu (kedysi sa používal pojem mániodepresia), čo sa mi naozaj páčilo. Ide teda o príbeh dvoch tínedžerov, ktorí sa zoznámia po tom, čo dievča uvažuje o samovražde na moste a potom spolu pracujú na školskom projekte.

Simona Rošková – Po dnešnej noci mi nevolaj

Po sérii YA príbehov tu mám tip aj na čítanie pre dospelých – najmä pre ženy. Túto knižku napísala opäť slovenská autorka a raz sa mi ju podarilo vyhrať v súťaži. Čítanie ma naozaj bavilo, aj keď knihy pre ženy veľmi nečítam, najmä kvôli romantike a erotickým scénam. Táto ma však zaujala, pretože je v nej zahrnutá i depresia, sebapoškodzovanie a alkoholizmus. Hlavná hrdinka Vanesa nemá ľahký život a rieši to pomerne nešťastne. K tomu sa zamiluje a snaží sa začať nový život. Kniha to je naozaj dobrá a autorkin štýl sa celkom dobre číta.

Juraj Ďúran – Na dne duše

Napokon posledná kniha je o alkoholizme. Autor v poviedkach popisuje prežívanie abstinenta, prvý styk s alkoholom a ostatné peripetie človeka s touto závislosťou. Kniha sa mi dosť páčila, pretože je to pre mňa citlivá téma. Poviedky sú skvelo napísané, autentické a mnohé sú i veľmi silné. Verím, že by si túto knihu mal prečítať každý, kto mal/má problémy s alkoholom alebo je to problém niekoho vo vašom okolí. Pretože aj okolie je v konečnom dôsledku spoluzávislé. Táto závislosť ničí životy a predsa v spoločnosti je alkohol dokonca nevyhnutnosťou. A to je dosť smutné.

Tak, to je všetko. Verím, že vás niektorá z kníh zaujme. Určite odporúčam prečítať všetkých sedem aj keď niektoré sú slabšie, no tie duševné problémy sú v nich spracované naozaj výborne. Tak dočítania pri ďalšom článku. 🙂

3 thoughts on “7 kníh s tematikou duševných chorôb, ktoré odporúčam prečítať”

  1. Tak ja už jednu čítam. Asi sa stal zázrak, ja znovu čítam 😄
    Kniha zaujala aj mňa. Ešte som ju nedočítala, ale keď ju dočítam, dáš mi ďalšiu 😘

  2. Zajímavé knihy. Je pravda, že ty jsi na tohle expert, jakmile je někde nějaká porucha, musíš to číst 😀 Já osobně mám radši, když se třeba duševní poruchy v knize řeší skrytě. Nemyslím tím, že se o nich nemluví, ale jsou na pozadí, čtenář o nich ví a s tou postavou to prožívá, ale není to na plnou pusu řečeno. Přijde mi to jako v životě.

  3. Žádnou z uvedených neznám, ale článek si ukládám pro pozdější inspiraci.
    Četla jsem Normální šílenství, vje to takové „odbornější“, popisují tam různé duševní nemoci a taky tam jsou rozhovory s nemocnými, takže to docela dobře přiblíží, jak se nemocným lidem žije.

Zanechajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *